Nikotinové sáčky

Vážení zákonní zástupci,

dovolujeme si Vás upozornit, že se na naší škole vyskytlo užívání nikotinových sáčků. Prosím, věnujte této skutečnosti dostatečnou pozornost.

Na trhu jsou nabízeny v plastovém pouzdře ve tvaru puku, který obsahuje cca 3 cm velké sáčky. Podrobnosti čtěte dále v příloze.

Nikotinové sáčky jsou beztabákové výrobky obsahující nikotin, který se do těla dostane přes sliznici tak, že si uživatelé vloží sáček do úst, jedná se o alternativu kouření. Přestože obliba tohoto produktu prudce roste, jde o jev návykový, a pro děti velice rizikový.

Nikotinové sáčky mohou velmi rychle poškodit zdraví uživatele a jsou silně návykové. To obzvláště platí pro děti a dospívající. Nikotin je vegetativní jed s neurotoxickým účinkem. Jeho užívání negativně ovlivňuje vývoj nervové soustavy.

Další nebezpečí nikotinových sáčků tkví v tom, že obsah nikotinu je v sáčcích vyšší než u dalších tabákových výrobků. K dostání jsou varianty s obsahem od 4 mg nikotinu až po např. 50 mg. Pokud dítě či mladistvý žvýká více sáčků najednou, nebo dokonce sáčky omylem spolkne, může při nižší tělesné hmotnosti dítěte dojít k intoxikaci nikotinem.  Přitom smrtelná dávka se někdy udává 30–60 mg. I při užívání nižších dávek dochází užíváním k narušování sliznice v dutině ústní (což je viditelné i pod horním rtem – bílé a červené skvrny), poškození dásní, narušování zažívacího ústrojí, včetně poškozování sliznice žaludku při spolknutí.

Kromě výše uvedených zdravotních problémů se však u dětských a mladých uživatelů často vyskytují psychické problémy a rizikové chování spojené se závislostí a neschopností vydržet bez pravidelné dávky delší čas. Mezi časté projevy a důsledky užívání patří nevolnost, zvracení, průjem, zvýšená produkce slin, ale také poruchy pozornosti, bolesti hlavy či úzkosti.

Děkujeme za spolupráci, Mgr. Petra Kadlečková