Robotika s VEXem a programování Ozobotů

Říjnová setkání realizujeme tak, že si vždy uděláme společný úvod k robotice, kde řešíme různé technické záležitosti a učíme se, o čem robotika je. Využíváme k tomu interaktivní prezentace v prostředí Smart výukového SW a pracovní listy (formou domácích úkolů).

Stavebnice VEX je nyní využívána ke stavbě robota, který bude schopen nasbírat a přesouvat kroužky, což nám umožní se příští rok zúčastnit soutěže. Na stavbě robota se postupně střídáme. Díky podpoře a pochopení firmy AV Media se naše práce ještě zintenzivní s tím, jak budeme mít (od 30. 10.) k dispozici dvě identické stavebnice, herní plán, i kroužky do soutěže.

Paralelně se stavbou robota se učíme logickému uvažování a programování s pomocí jednoduchých robotů Ozobot Bit a Evo, kteří mají mnohá využití a zároveň jsou vhodným doplňkem právě pro žáky, kteří na našem kroužku převažují, tedy na pomezí prvního a druhého stupně.

Pokud vše půjde podle plánu, měli bychom pondělním setkáním na konci října zakončit kolečko aktivit, během něhož se každý měl možnost seznámiát s VEXem, Ozoboty a programováním. Další plán je naprogramovat vlastní programy, podle kterých se Ozoboti budou chovat a udělat si s nimi soutěž. Tyto zkušenosti pak ještě do Vánoc uplatníme při programování Clawbota z VEXu. Zároveň budeme soutěžit v samotném ovládání Clawbota, což je jedna z disciplín, v kterých se soutěží.

Clawbot - robot z VEX IQ
Clawbot – robot z VEX IQ

Za mě jako organizátora musím poděkovat všem za vzornou účast, snahu a vypracování domácích úkolů. To náleží i rodičům, neboť bez jejich podpory a pomoci by kroužek nemohl fungovat.

Martin Gembec

Střípek z našeho kroužku robotiky. Kotrmelec Ozobota Evo, jak ho díky dálkovému ovládání na mobilu předvedl Matyáš Potměšil. Video natočil pohotově Jan Říha. Díky hoši!
Ozoboti umí kotrmelce snadno, stačí použít tablet nebo mobil 🙂