VESMÍRNÝ PROJEKT MISSION ZERO

V rámci hodin Přírodovědy a Informatiky se žáci 5. třídy zúčastnili projektu Astro Pi: Mission Zero. Tento projekt pořádá pro děti do 19 let Evropská vesmírná agentura. Žáci vytvářeli program, který se měl v případě úspěchu spustit na Mezinárodní vesmírné stanici, kde by oživil každodenní rutinu astronautů.
Páťáci se seznámili s používáním RGB barev, vytvořili vlastní obrázek s tématem Fauna a flóra, naprogramovali a odeslali. Pak už zbývalo jen čekat a věřit v úspěch. Zadařilo se! 25. května se začaly přehrávat na stanici první rýnovické programy. Všem zúčastněným dětem přišel certifikát s přesným časem spuštění a s mapou, kde se zrovna vesmírná stanice nacházela.
Při slavnostním předávání certifikátů se děti ptaly, jestli ten projekt je skutečný. Ano, je! Čeští žáci letos do soutěže Evropské kosmické agentury Astro Pi: Mission Zero zaslali neuvěřitelných 431 programů! To ČR v absolutním pořadí řadí na páté místo z celkem 26 zúčastněných zemí. Nejvíce projektů zaslali žáci z Velké Británie (6913), Španělska (2508), Francie (979), Itálie (433), pak právě Česká republika společně s Řeckem (431).
Fotografie z akce a z předávání certifikátů najdete na Rajčeti.
VO