Zmizelí sousedé z Rýnovic

Ve středu 3. února 2016 se v Domě česko-německého porozumění v Rýnovicích konala přednáška naší paní učitelky Petry Kadlečkové, která jí uvedla výstavu prací žáků naší školy, kteří po dobu několika let pátrali po zapomenutých osudech židovské komunity v Jablonci nad Nisou.

Během několika projektů se podařilo žákům společně s paní Kadlečkovou vypátrat zajímavé informace o židovském obyvatelstvu a jeho osudech. Vyvrcholením tohoto projektu byla výprava paní učitelky do Izraele, kde mohla prezentovat své výsledky ostatním učitelům. Ukázalo se, že najít informace o bývalých žácích naší školy z období války je obtížný úkol. Nicméně nakonec se podařilo vypátrat děti Židů, kteří zde žili po válce a jedna malá slečna z té doby chodila přímo do naší školy. Dnes stále velmi činorodá paní Ruth byla velmi ochotná a poskytla žákům informace o složitém příběhu jejich rodiny. Díky projektu si tak můžeme lépe uvědomit, jak těžký osud tyto lidi potkal a díky povídání paní učitelky jsme se mohli s těmito osudy seznámit podrobněji a navíc poznat také Izrael a zvyky a jídlo židů.